HARJUMUSTEST
Oled ilmselt kuulnud väljendit, et inimene on oma harjumuste ori. See tähendab, et meie käitumine ja eluviis tuleneb suuresti just meie igapäevastest rutiinidest ja harjumustest. Meid ümbritsev keskkond mõjutab meid pidevalt, olgu siis teadlikult või alateadlikult. See mõju võib olla nii positiivne kui ka negatiivne, kuid oluline on mõista, et sina ise saad oma harjumusi kujundada ja seeläbi oma elu paremaks muuta.
Kahjuks võib meid ümbritsev infomüra ja üleküllus sageli suunata ebatervislikele radadele. Kiirustav elutempo, lõputu meelelahutus ja mugavuse ihalus võivad meid loorberitele puhkama jätta ning takistada meil oma tervise ja heaolu eest hoolitsemast. Kuid on ka teine, positiivsem pool: meil on võimalik end ise ümber programmeerida ning luua uued ja paremad harjumused.
Selleks, et oma elu ümber kujundada, tuleb sul teadlikult võtta igapäevaselt aega enda jaoks. See aeg annab sulle võimaluse keskenduda iseendale, luua kestvaid häid harjumusi ja saada inimeseks, kes tunneb end oma kehas suurepäraselt ning on eeskujuks teistele. Ära lase elul end kontrollida, vaid võta ohjad enda kätte ja kujunda oma elu ise.
Siin on mõned soovitused, kuidas enda harjumuste jõudu kasutada ja oma elu paremaks muuta:
- Sea endale selged eesmärgid: Kõigepealt tuleb sul teada, milliseid muutusi soovid oma elus näha. Kas soovid olla tervem, õnnelikum, edukam? Pane paika realistlikud ja saavutatavad eesmärgid, mille poole püüelda.
- Analüüsi oma praeguseid harjumusi: Vaata enda igapäevaseid tegevusi kriitilise pilguga. Millised harjumused toetavad sinu eesmärkide saavutamist ja millised mitte? Mõtle, milliseid harjumusi saaksid muuta või asendada, et oma elu paremaks muuta.
- Loo uued harjumused: Kui oled otsustanud, milliseid muutusi soovid teha, siis hakka neid järk-järgult ellu viima. Ole kannatlik ja järjekindel, sest uute harjumuste kujundamine võtab aega.
- Leia endale tugi: Uute harjumuste loomine võib olla keeruline, seega on oluline leida endale tugi, olgu see siis sõprade, perekonna või mõne rühma näol. Üheskoos on lihtsam püsida rajal ja motiveerida üksteist.
- Ära anna alla takistuste ees: Tee endale selgeks, et muutused ei toimu üleöö. Ole valmis selleks, et teekonnal võivad ette tulla tagasilöögid ja raskused. Kui see juhtub, ära anna alla, vaid võta see kogemus õppetunnina ja jätka edasi.
- Tähista oma saavutusi: Ole enda vastu lahke ja tunnusta enda edusamme. Kui saavutad mõne eesmärgi või oled järjekindlalt oma uut harjumust jälginud, tähista seda. See annab sulle positiivset tagasisidet ja aitab hoida motivatsiooni.
- Pidev enesearendamine: Harjumuste jõud seisneb ka pidevas enesearendamises. Ära lõpeta oma arengut siis, kui oled saavutanud esimesed eesmärgid. Leia uusi väljakutseid ja asenda vanad harjumused veelgi parematega.
- Ole paindlik: Elu muutub pidevalt ja võib juhtuda, et sinu eesmärgid ja vajadused muutuvad samuti. Ole valmis kohandama oma harjumusi ja plaane vastavalt uutele olukordadele.
- Peegelda ja õpi: Võta regulaarselt aega oma teekonna analüüsimiseks. Mida oled õppinud? Milliseid harjumusi oled edukalt muutnud? Kuidas saaksid veelgi paremaks muutuda? Peegeldamine aitab sul mõista, kuidas oled arenenud ja kuhu soovid edasi liikuda.
- Ole kannatlik: Uute harjumuste loomine võtab aega. Ära loobu, kui tulemused ei ilmne kohe. Anna endale aega ja ruumi arenemiseks ning ole enda vastu kannatlik ja mõistev.
Kasutades harjumuste jõudu, saad oma elu muuta paremaks ja terviklikumaks. Kujunda oma elu teadlikult ja naudi tervislikumate, õnnelikumate ja edukamate harjumuste loomise protsessi!