Unest

UNEST

Enne kui sukeldume une tähtsuse ja mõjude uurimisse, võtame hetke, et mõista, mis see salapärane nähtus tegelikult on ja kuidas see meie kehas töötab. Sel moel saame paremini hinnata, miks me kõik nii väga vajame seda igapäevast puhkust.

Kujuta ette, et uni on omamoodi imeline “taaskäivitusnupp”, mis aitab meil igapäevaselt uueneda. See on loomulik, tsükliline seisund, mille jooksul meie reaktsioonid välisele maailmale aeglustuvad ning samal ajal toimub kehas palju huvitavaid muutusi. Näiteks on unes hormoonide taseme kõikumised, aju spontaansed ja koordineeritud impulsid ning lihaste lõõgastumine.

Inimese uni koosneb kahest põnevas duellist: mitte-kiirete silmaliigutustega (NREM) uni ja kiire silmade liikumise (REM) uni. NREM-uni on nagu sügavuse suurenev kolmeastmeline sukeldumine, samal ajal kui REM-uni on meie unenägude peamine lava. Kogu öö jooksul vahetuvad need kaks pidevalt, nagu elav tants, tagades, et meie keha taastuks ja funktsioneeriks optimaalselt. Üks tantsutsükkel kestab umbes 90 minutit ning öö jooksul on meil neid keskmiselt 4-6.

Huvitav on see, et öö teises pooles kalduvad unetsüklid rohkem REM-une poole. Seega, kui ärkad kaks tundi varem kui tavaliselt, ei kaota sa lihtsalt 2 tundi und – võid kaotada lausa 50, 60 või isegi 70% oma REM-unest. Öö jooksul on kõik unefaasid erakordselt olulised, täites keha ja aju jaoks mitmesuguseid erinevaid funktsioone.

Uni mängib meie elus võtmerolli, aidates meil nii füüsiliselt, kui ka vaimselt terve püsida. Une kvaliteeti võivad mõjutada paljud tegurid, nagu näiteks toitumine ja magamistoa temperatuur. Magamise ajal on teatud aju piirkonnad üllatavalt aktiivsed, mis tähendab, et hea uni või selle puudumine mõjutab tugevalt meie vaimset ja füüsilist heaolu. Uni annab kehale võimaluse puhata ja energiat koguda, aidates meil stressiga toime tulla, probleeme lahendada ning haigustest taastuda. Kui me aga magamist unarusse jätame, võib see kaasa tuua paljusid terviseprobleeme, mis mõjutavad meie mõtlemist ja enesetunnet.

Toome välja 10 tegurit, mis võivad mõjutada meie unekvaliteeti.

  1. Toitumine: Sinu toiduvalikud võivad mõjutada und, eriti kui sööd raskelt seeditavaid toite ning tarbid liiga palju suhkrut või kofeiini sisaldavaid jooke hilisel õhtul.
  2. Füüsiline aktiivsus: Kehaline aktiivsus aitab reguleerida sinu unerežiimi, kuid liigne treening enne magamaminekut võib olla stimuleeriv ja häirida uinumist.
  3. Päevane unerežiim: Uinakud päeva jooksul võivad mõjutada sinu une kvaliteeti, eriti kui need on liiga pikad või hilisel pärastlõunal.
  4. Stress ja ärevus: Vaimne stress ja muremõtted võivad raskendada uinumist ja häirida sinu und, muutes selle katkendlikuks.
  5. Alkoholi tarbimine: Kuigi alkohol võib aidata sul kiiremini uinuda, kahjustab see une kvaliteeti, muutes selle pinnapealsemaks ja katkendlikuks.
  6. Suitsetamine: Nikotiin on stimulant, mis võib segada sinu unerežiimi, eriti kui suitsetad õhtul.
  7. Vedeliku tarbimine: Liiga palju vedelikke enne magamaminekut võib põhjustada vajadust öösel tualetti külastada, mis omakorda segab sinu und.
  8. Haigused ja ravimid: Teatud haigused, nagu uneapnoe, või mõned ravimid võivad mõjutada sinu une kvaliteeti ja kestust.
  9. Valguse ja müra ekspositsioon: Valguse ja müra kokkupuude enne magamaminekut või öösel võib mõjutada sinu unerežiimi, eriti kui need on eredad tänavavalgustid või valjud naabrid.
  10. Päevane rutiin ja elustiil: Kui sinu päevane rutiin on ebaregulaarne ja stressirohke, võib see mõjutada sinu une kvaliteeti. Püüa luua stabiilne päevakava ja leida aega lõõgastumiseks ja stressi maandamiseks.

Kui palju und on meile vaja?

Kuna inimesed on niivõrd erinevad, siis võib erinev olla ka unevajaduse pikkus. Unevajadus võib varieeruda sõltuvalt paljudest teguritest, kuid vanus on üks peamisi määravaid aspekte:

  • Imikutele on und vaja lausa 16 tundi päevas – nad on justkui unekuningad ja -kuningannad!
  • Väikelapsed ja koolieelikud vajavad umbes 12 tundi unistuste maailmas seiklemiseks.
  • Teismelised saavad hakkama üheksa tunni unega, mis on neile hädavajalik nende kasvavate kehade ja mõtete jaoks.
  • Täiskasvanud vajavad öö jooksul keskmiselt 7-9 tundi und, et laadida oma akusid ja säilitada head tervist.
  • Rasedad võivad esimesel trimestril sageli vajada rohkem und, kuna nende kehad teevad üliolulist tööd beebi kasvatamiseks.

Nagu öeldakse: “Uni võib olla meie üks suurimaid sõpru või vaenlasi.”

Kuid mis juhtub, kui me ei saa piisavalt und? Siin tuleb mängu unevõlg. Kujutle seda kui järjest suurenevat arvet, mis vajab tasumist. Võlg kasvab ning iga päevaga tunned end füüsiliselt ja vaimselt järjest kurnatumana. Et vältida selle võla tekkimist, veendu, et magad igal õhtul piisavalt. Kahjuks ei saa ka nädalavahetustel lihtsalt “magamisega üle pingutades” oma unevõlga likvideerida. Parim viis selle tasakaalus hoidmiseks on terve nädala jooksul piisavalt magada (7–9 tundi öö jooksul).

Toome välja 8 suurepärast uneharjumust, mida proovida:

  1. Püsiv magamamineku aeg: Püüa minna igal õhtul magama samal ajal, et keha saaks harjuda rutiiniga ja hõlbustada uinumist.
  2. Ärka samal ajal: Ärka iga päev samal kellaajal, isegi nädalavahetustel, et säilitada unerežiimi järjepidevus ja reguleerida keha sisemist kella.
  3. Elektroonikavaba tsoon: Vältida ekraaniaega vähemalt tund enne magamaminekut, sest sinine valgus elektroonilistest seadmetest võib häirida sinu loomulikku unerütmi.
  4. Vähenda kofeiini ja alkoholi tarbimist õhtuti: Vältida kofeiini sisaldavaid jooke ja alkoholi hilisel pärastlõunal ja õhtul, kuna need võivad põhjustada uneprobleeme.
  5. Sooja joogi tarbimine enne magamaminekut: Tarbi enne magamaminekut üks tass sooja taimeteed, mis aitab lõõgastuda ja valmistab keha ette magamiseks.
  6. Füüsiline aktiivsus päeva jooksul: Liiguta end päeva jooksul, et soodustada head und. Väldi siiski intensiivset treeningut vahetult enne magamaminekut, kuna see võib stimuleerida keha ja raskendada uinumist.
  7. Lõõgastu: Enne magamaminekut on oluline leida viis oma keha ja meele lõdvestamiseks. Võta näiteks sooja vanni, loe rahulikku raamatut, kuula lõõgastavat muusikat või proovi mõnda hingamisharjutust. Need tegevused aitavad sind rutiinselt ette valmistada magamiseks ja annavad kehale märku, et on aeg uinuda.
  8. Puhasta oma mõtted enne magamaminekut: Et vältida muretsemist voodis olles, koosta õhtul järgmise päeva tegevuste ja plaanide nimekiri. See aitab sul vältida voodis lamamist ja mõtlemist kõigele, mida pead järgmisel päeval tegema. Samuti võid proovida mediteerida või kasutada mõtete vaigistamise tehnikaid, mis aitavad sul vabaneda päeva jooksul kogunenud stressist.

Uni on elu üks suurepärasemaid kingitusi – see on nagu superkangelase võimekus, mis annab meile jõudu ja energiat, et kõigega toime tulla. Olgugi et me võime end treenida, tervislikult süüa, suhelda teistega ja nautida oma hobisid, on siiski üks asi, mis ületab kõik need tegevused – selleks on U-vitamiin ehk uni.
Kvaliteetne ja piisav uni toetab kõiki meie keha protsesse ja seetõttu peaksime sellele pühendama erilist tähelepanu, kui soovime elada täisväärtuslikku ja energilist elu. Seega, otsi ja leia oma isiklik unerutiin, mis sobitub sinu elutempoga.

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemisega
0

SINU ELU PARIM VORM ALGAB SIIT!

Liitu meie uudiskirjaga