Bakterite impeerium: Kuidas mikroorganismid meie kehas valitsevad #34

mikrobioom, bakterid, mikrofloora, mikroorganismid, MCT, Vitamin D, D-vitamiin, Omega 3, Atom Lifestyle, atomlifestyle.ee

Bakterite mitmekesisus ja arvukus meie kehas

Meie keha on elupaigaks lugematule hulgale erinevatele bakteritele, mis moodustavad mikrobioomi – tiheda ja keeruka ökosüsteemi, mis mängib olulist rolli meie füüsilises ja vaimses tervises. Bakterite arvukus meie kehas on hämmastav, ulatudes 30-40 triljonini, mis on peaaegu võrdne inimkeha rakkude arvuga. Seda silmas pidades võime öelda, et oleme pooleldi inimesed ja pooleldi bakterid.

Bakterite mitmekesisus on samuti muljetavaldav, koosnedes sadadest erinevatest liikidest, mis elavad sümbioosis meie kehaga. Need mikroorganismid aitavad meil toitu seedida, toetavad immuunsüsteemi, toodavad vitamiine ja mõjutavad isegi meie meeleolu.

 

Kehaosad, kus bakterid peamiselt elavad

Bakterid asustavad meie keha mitmesuguseid piirkondi, alates nahast kuni siseorganiteni. Kuid enamik neist elab meie seedetraktis, eriti jämesooles, kus nad aitavad lagundada ja omastada toitaineid. Lisaks seedetraktile leidub baktereid ka meie suus, kus nad mõjutavad suuõõne tervist, ja nahal, kus nad aitavad kaitsta meid keskkonnas leiduvate patogeenide eest.

Väiksemaid bakterite kolooniaid võib leiduda ka teistes kehapiirkondades, nagu nina, kõrvad ja silmad, kuid nende roll ja arvukus on tavaliselt väiksem kui seedetraktis leiduvatel bakteritel. Bakterite paiknemine erinevates kehapiirkondades võimaldab neil täita erinevaid funktsioone ja aidata kaasa meie üldisele tervisele ja heaolule.

 

Probiootilised ja patogeensed bakterid

Inimkeha mikrobioomis leiduvad nii head kui halvad bakterid, millel on meie tervisele erinev mõju. Probiootilised bakterid on need, mis aitavad meie kehal korralikult toimida ja tervist säilitada. Need elusolendid aitavad meil seedida toitu, toota vitamiine, tugevdada immuunsüsteemi ja kaitsta meid patogeensete bakterite eest. Mõned tuntud probiootiliste bakterite liigid kuuluvad Lactobacillus ja Bifidobacterium perekondadesse.

Patogeensed bakterid seevastu võivad põhjustada haigusi ja terviseprobleeme, eriti kui nende arv organismis kasvab liiga suureks. Näiteks võib Helicobacter pylori ülekasv põhjustada maohaavandeid ja isegi maovähki. Tervise seisukohast on oluline säilitada heade ja halbade bakterite tasakaal, et vältida haiguste teket ja tagada keha optimaalne toimimine.

 

Bakterite roll immuunsüsteemi toetamisel

Bakterid mängivad olulist rolli meie immuunsüsteemi tugevdamisel ja toetamisel. Heade bakterite olemasolu organismis aitab luua tugeva kaitsebarjääri, mis takistab patogeensete bakterite sisenemist ja paljunemist. Lisaks treenivad probiootilised bakterid meie immuunsüsteemi, aidates sel eristada sõbralikke mikroorganisme vaenulikest.

Lisaks füüsilisele kaitsele aitavad head bakterid kaasa ka immuunvastuse reguleerimisele. Nad toodavad mitmesuguseid aineid, mis mõjutavad immuunsüsteemi rakke ja nende funktsioone, aidates kehal võidelda infektsioonidega ning vähendada põletikku.

 

Bakterite abi seedimisel

Seedetraktis elavad bakterid mängivad olulist rolli seedimisprotsessis. Nad aitavad lagundada toiduaineid, mida meie keha ise seedida ei suuda, nagu näiteks mõned kiudained ja keerukad süsivesikud. Bakterid toodavad ensüüme, mis aitavad neid aineid lagundada lihtsamateks ühenditeks, mida organismil on võimalik omastada. See võimaldab meil saada energiat ja toitaineid, mida me ilma nende mikroskoopiliste abilisteta ei suudaks kätte saada.

Lisaks seedimisele on bakteritel oluline roll ka vitamiinide tootmises. Näiteks toodavad soolestiku bakterid K-vitamiini ja mõningaid B-vitamiine, mis on meie kehale hädavajalikud.

 

Prebiootikumid ja probiootikumid

Prebiootikumid ja probiootikumid on toitained ja toidulisandid, mis aitavad parandada meie seedetrakti bakterite tervist ja tasakaalu. Prebiootikumid on toiduained, mis soodustavad kasulike bakterite kasvu ja paljunemist. Need on enamasti kiudainerikkad toidud, nagu näiteks kaunviljad, köögiviljad ja puuviljad.

Probiootikumid on elusad mikroorganismid, mida leidub teatud toiduainetes ja toidulisandites. Need sisaldavad kasulikke baktereid, mis aitavad parandada seedetrakti mikrobioomi tasakaalu, toetades head tervist. Probiootikume leidub näiteks hapendatud toiduainetes nagu jogurt, keefir, hapukapsas ja kimchi.

 

Gut-brain axis: seos soolestiku bakterite ja ajutegevuse vahel

Soolestiku ja aju vahel on tugev seos, mida nimetatakse gut-brain axis’eks. See seos võimaldab soolestiku bakteritel ja aju vahel suhelda, mõjutades nii meie käitumist kui ka meeleolu. Soolestiku bakterid toodavad mitmeid neurotransmittereid, nagu serotoniin, dopamiin ja gamma-aminovõihape (GABA), mis on olulised meie närvisüsteemi toimimiseks.

Uuringud on näidanud, et soolestiku mikrobioomi muutused võivad mõjutada meie emotsioone, ärevust ja stressitaluvust. Näiteks on leitud, et mõned probiootilised bakterid võivad aidata vähendada stressi ja ärevust ning parandada meeleolu.

 

Bakterite mõju meeleolule ja stressitaluvusele

Bakteritel on oluline roll meie vaimsele tervisele. Näiteks võib serotoniini, õnnehormooniks nimetatud neurotransmitteri, tootmine soolestikus mõjutada meie meeleolu, und ja isu. Samuti võib dopamiin, mis on seotud motivatsiooni ja naudinguga, olla osaliselt seotud soolestiku bakterite tegevusega.

Stressiolukordades mõjutavad soolestiku bakterid ka kortisooli, stressihormooni, tootmist. Uuringud on näidanud, et probiootilised bakterid võivad aidata vähendada stressi mõju meie kehale, parandades stressitaluvust ja vähendades põletikku.

 

Tervislik toitumine ja prebiootikumide tähtsus

Tervislik toitumine on üks olulisemaid viise, kuidas hoolitseda oma keha mikrobioomi eest. Mitmekesine ja kiudainerikas toiduvalik, nagu puu- ja köögiviljad, kaunviljad ning tervislikud rasvad, aitavad toetada kasulike bakterite kasvu ja säilitada mikrobioomi tasakaalu. Erilist tähelepanu tuleks pöörata prebiootikumidele, mis soosivad soolestikus olevate heade bakterite arengut ja paljunemist. Prebiootikumid on leitavad näiteks küüslaugus, sibulas, banaanis ja artišokis.

 

Antibiootikumide mõju mikrobiomile ja nende kasutamise tasakaalustamine

Kuigi antibiootikumid on olulised haiguste ravis ja infektsioonide kontrollimisel, võivad need kahjustada ka meie soolestiku bakterite tasakaalu. Antibiootikumid tapavad nii halbu kui ka häid baktereid, mis võib põhjustada mikrobioomi tasakaalu häirimist ja negatiivseid tervisemõjusid. Seetõttu on oluline antibiootikume võtta ainult siis, kui muud varianti enam ei ole ja arst on need sulle välja kirjutatud.

Kui sa aga oled otsustanud antibiootikumi kuuri kasuks, siis üheks heaks viisiks on antibiootikumravi ajal tarbida probiootikumidega toiduaineid ja toidulisandeid. See aitab kiirendada heade bakterite taastumist ja mikrobioomi tasakaalu taastamist. Lisaks on oluline järgida tervislikku toitumist ja elustiili, mis aitab säilitada bakterite mitmekesisust ja tervist pikemas perspektiivis.

 

Kokkuvõtteks

Tervisliku mikrobioomi säilitamine nõuab terviklikku ja põhjalikku lähenemist, mis pöörab suurt tähelepanu sinu toitumisele ja elustiilile. Selleks, et tagada hea tervis ja heaolu nii füüsilisel, kui ka vaimsel tasandil, on oluline olla teadlik oma keha mikroorganismide eest hoolitsemise vajadusest. See tähendab mitmekesise ja kiudainerikka toidu tarbimist, mis toetab kasulike bakterite kasvu, ning regulaarset füüsilist aktiivsust, mis aitab säilitada soolestiku bakterite mitmekesisust. Samuti tuleks vältida ülemäärast antibiootikumide kasutamist ning tarbida prebiootilisi ja probiootilisi toiduaineid, mis toetavad soolestiku mikrobioomi tasakaalu. Väga oluline on pöörata tähelepanu oma vaimsele tervisele, kuna see on tihedalt seotud meie soolestiku bakteritega. Kõik need aspektid aitavad kaasa üldisele tervisele ja heaolule ning tagavad meie keha mikrobioomi optimaalse toimimise.

 

Kas oled valmis oma elus positiivseid muutusi tegema ja tervislikuma elustiili poole liikuma?

Atom Lifestyle pakub suurepäraseid programme, mis aitavad sul lihtsalt ja tõhusalt oma igapäevaellu tervislikku struktuuri lisada. 360 Programmi ja 360 Active programmi abil paraneb sinu tervis, tunned end energilisemana ja boonusena kaotad ka üleliigset kehakaalu.

Alusta muutust juba täna! Tutvu Atom Lifestyle programmidega siin: https://atomlifestyle.ee/programmid/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemisega
0

SINU ELU PARIM VORM ALGAB SIIT!

Liitu meie uudiskirjaga