Kas sa teadsid, et üks oluline toitumisega seotud teema, mida paljud inimesed alahindavad, on piisava koguse proteiini tarbimine? Lisaks tervislike rasvade vajalikkusele on proteiin väga oluline meie keha jaoks.
Nii naistele kui ka meestele soovitatakse tarbida vähemalt 0,8 grammi proteiini iga kehakaalu kilogrammi kohta päevas. Näiteks kui sa kaalud 70 kilogrammi, siis peaksid sa tarbima vähemalt 56 grammi proteiini päevas (0,8 x 70 kg = 56 g). Tegelikult on soovitatav tarbida isegi 1 grammi proteiini iga kehakaalu kilogrammi kohta.
Proteiinil on meie organismis lisaks lihaste eest hoolt kandmisele veel mitmeid tähtsaid ülesandeid. Näiteks aitab proteiin hoida kõhtu pikemaks ajaks täis ning proteiinist koosnevad aminohapped täidavad organismis paljusid olulisi funktsioone. Teadlased on leidnud, et proteiin aitab parandada ainevahetust, tugevdada immuunsüsteemi ja toetada tervete juuste, naha ning küünte kasvu.
Soovitame sul vaadata üle oma toidukogused ja proovida aru saada, kas igas sinu toidukorras on piisavas koguses proteiini. Hea eesmärk oleks lisada keskmiselt 30 grammi proteiini igasse toidukorda. See ei pruugi olla algul nii lihtne, kuna kvaliteetsete proteiiniallikate valik on üpris piiratud. Seetõttu võid kaaluda proteiinipulbri kasutamist, mis annab sinu kehale ühe toidukorra jagu proteiini.
Kui oled sportlik ja treenid regulaarselt, siis võiksid kaaluda proteiinide tarbimise suurendamist, eriti pärast treeningut. Treeningjärgne proteiin aitab sinu lihastel taastuda ja kasvada, samuti toetab see immuunsüsteemi ja luude tervist. On teaduslikult tõestatud, et treeningjärgne proteiinide tarbimine aitab parandada sportlikku sooritust ja kiirendada taastumist.
Võib-olla oled kuulnud, et hommikusöök on päeva kõige tähtsam toidukord, kuid tegelikult on see müüt. Sellest olulisem on leida endale sobiv toitumisrutiin, mis aitab sul paremini hoolitseda oma tervise eest. Samuti oleks terminoloogiliselt sõna “hommikusöök” asemel targem kasutada sõna “päeva esimene toidukord”. Päeva esimene toidukord on tõepoolest kõige tähtsam toidukord. See on väga oluline, mis toiduga sa oma päeva alustad. Esimene toidukord võib vabalt olla ka näiteks kell 10:00 või 12:00. Üks tõhus toitumismeetod on ajaga piiratud söömine, kus sööd kõik oma toidukorrad kindla ajavahemiku jooksul, näiteks 10:00-19:00 vahelise akna jooksul. See aitab parandada insuliinitundlikkust, toetada kehakaalu langust ja suurendada energiataset.
Alusta oma esimest toidukorda proteiini ja tervislike rasvadega. Näiteks võid süüa muna, avokaadot, pähkleid, kala ning köögivilju. Tervislikud rasvad aitavad su kõhul kauem täis püsida ning annavad päeva alustamiseks vajalikku energiat. Teadlased on leidnud, et selline toitumine võib aidata kaasa ka kognitiivsele funktsioonile, parandades keskendumisvõimet ja vähendades põletikku.
Lisaks võiksid kaasata oma toidusedelisse rohkem taimseid proteiiniallikaid, nagu kaunviljad, pähklid ja seemned. Need toiduained on mitte ainult head proteiiniallikad, vaid pakuvad ka kiudaineid, vitamiine, mineraale ja fütotoitaineid, mis aitavad toetada üldist tervist.
Proovi lisada oma menüüsse erinevaid proteiinirikkaid toiduaineid, et saada erinevaid aminohappeid, mida sinu keha vajab. Näiteks võid süüa kreeka jogurtit või kodujuustu, mis on head valgu- ja kaltsiumiallikad. Samuti võid lisada menüüsse tervislikke proteiinibatoone, mida on lihtne kaasa võtta tööle või trenni (jälgi, et sinna ei oleks lisatud suhkrut).
Kokkuvõtteks, proteiin on meie kehale ülioluline, osaledes mitmetes keha funktsioonides. Keskendu oma igapäevases toidusedelis piisava koguse proteiini tarbimisele, eriti kvaliteetsetest allikatest pärit proteiinide ning alusta päeva proteiini ja tervislike rasvadega, et toetada oma keha kõiki vajadusi.