Kui sinu üheks uue aasta lubaduseks on kaotada aastatega tekkinud lisakilod, siis järgnev artikkel on just sulle! Ma räägin täpselt kuidas samm-sammult tegutsedes tervislikult keha rasvaprotsenti vähendada. Kõik meetodid on praegu või olnud varasemalt osa ka minu enda igapäevaelust ning kui ma ise sooviks mõnest lisakilost lahti saada, siis ma teeks just täpselt nii. Kõik nõuanded ei lähe kindlasti kokku tänapäeva ühiskonnas olevate soovitusnormidega, eriti toitumise kohapealt. Kui päris aus olla, siis mitmed riiklikult heakskiidetud toitumissoovitused ongi ajast ja arust või oma olemuselt täiesti valed. Kui kõik toimiks, siis ei muutuks elanikkond aasta-aastalt aina paksemaks ja haigemaks. Eks sellel kõigel ole ka mitmeid teisi põhjuseid, aga üks mõjukamaid on kahjuks suurkorporatsioonide suur rahakott ja võim. See on minu arvamus, kiida heaks või laida maha. Sellest hetkest alates, kui ma lõpetasin mitmete üldlevinud toitumissoovituste järgimise ning asusin ka teisi võimalusi pakkuvate teadlaste ning toitumisekspertide info järgi tegutsema on minu füüsiline ning vaimne tervis saavutanud hoopis uue taseme. Kui soovid tervisliku kaalulangetamise ette võtta, siis palun ma sinult avatud meelt, natuke usaldust järgnevate tegevuste suhtes ja mis põhiline – järjepidevust! Väga lihtne on alla anda või üldse mitte millegagi alustada, aga fakt on ka see, et tehes õigeid tegevusi kõigutamatu järjepidevusega, saabub alati ka soovitud edu!
Kõige olulisem tegevus peale ärkamist on vedelikku tarbida. Organism on peale öist kosutavat und vedeliku ning mineraalainete defitsiidis. Joo esmalt üks klaasitäis tavalist kraanivett ning teise klaasitäiega toimi nii: pigista klaasi üks terve sidrun, lisa veerand teelusikatäit Himaalaja soola ja täida ülejäänud klaas veega. Ära lase soola halvast mainest ennast kõigutada ja jäta meelde, et sool on tervislik ja vajalik, eriti Himaalaja sool või meresool. Sool = mineraalained. Peale seda joo soovi korral kohvi või teed. Kofeiini tarbimine on tervislik hommiku algus, kuid ära tee seda enam peale 14.00, muidu ei pruugi öösel und tulla. Kindlasti ära unusta ka päeva jooksul vedelikku tarbida. Hoia veepudel alati läheduses ja jälgi, et sinu veepudelisse oleks kindlasti lisatud ka Himaalaja soola. Tavalise vee tarbimine eriti liigtarbimine võib kasu asemel hoopis kahju teha.
Esimene toidukord söö alles siis, kui kõht tühjaks läheb. Hommikusöögiga kiiret ei ole ja kui isu ka ei ole, siis hommikuti sööma ei pea! Meie kõigi organismid on erinevad ning kui osad on kohe hommikul väga näljased, siis teistel läheb võib-olla alles kella 12.00 paiku kõht tühjaks. Mõlemad variandid on okeid ja enne kui kõht väga tühi ei ole ei pea ka midagi sööma. Inimene suudab kuu aega ka ilma söömata olla ning kui öeldakse, et hommikul peab kindlasti sööma, kuna su organism on näljas, see on ebatervislik ja sa sured üsna kohe ära, siis see on üks suur vale. Kerge näljatunne on pigem kasulik, see hoiab ka vaimu virgena. Mis kasutegur on aga hommikul mitte söömisel sinu kaalukaotusele? Mida kauem esimese toidukorraga venitad, seda pikem on aeg, mil sinu organism on rasvapõletusrežiimil ja kehas olevat rasva kasutatakse energiaallikana. See on üks väheseid viise, kuidas kõhul olevast polstrist lahti saada. Meie organism on väga tark ja vastupidav ning nälga ta ennast ei jäta.
Mida siis süüa, kui esimene toidukord kätte jõuab? Kindlasti mitte vitamiinidega täidetud niinimetatud tervislikke hommikuhelbeid, sest ega me enam 5. aastased ei ole ja meil on võimalus paremaid valikuid teha. Kui me räägime soovist kaalu kaotada, siis samuti jäta oma hommiku menüüst välja puder, võileivad ning igasugused saiakesed. Need toiduained sisaldavad rohkelt süsivesikuid ja süsivesikud jäägu parem hilisemaks päeva osaks. Hommikusöögilauas süsivesikutele kohta ei ole. Ka mina, kellel kaaluprobleeme enam ei ole, ei alusta hommikuid süsivesikurikaste toitudega. Mida siis süüa hommikusöögiks? Hommikuid alusta valgu ja rasvarikkalt. Söö muna, liha või näiteks maitsestamata Kreeka jogurtit, kuhu saad ise vitamiinidest pakatavaid marju peale puistada. Kui sulle tundub vale alustada hommikut näiteks lihakäntsakat järades, siis sa paraku eksid. See ei ole traditsiooniline hommiku algus, aga see on väga okei, head isu! Samuti söö muna nii palju kui jaksad. Tõsi, muna sisaldab kolesterooli ja kui arst on sulle öelnud, et sul on kõrge kolesteroolitase ning sa kardad seetõttu muna süüa, siis võta hetk ja rahune, sest muna ei tõsta organismis olevat kolesteroolitaset. Sinu kõrge kolesterool on tingitud liigselt töödeldud toitude ning suhkru rikaste toitude tarbimisest. Jäta muna rahule, see on vitamiinipomm!
Järgmine soovitus riivab ilmselt taimetoitlaste maailmavaadet. Taimetoitlaste ja lihasööjate vahel on alati üks suur pahandus ja võitlus olnud. Erinevatel inimestel ongi erinevad arvamused ja kelle elustiiliks on olla taimetoitlane, siis see on igaühe enda otsus, mina kritiseerima ei tule. Kuna aga see artikkel on minu arvamuslugu, siis minu soovitus on järgmine: Söö julgelt liha! Eriti veel punast liha, milles on enamik vitamiine ja mineraalaineid, mida inimesel tarvis on ja mida sinu organism väga hästi omastada oskab. Jah, ma tean, punasele lihale on teatud põhjustel jällegi väga halb maine tekitatud, aga las ta olla, ebatäpne halb maine ei riku õiget meest. Söö ka võimaluse korral rohkelt maksa. Maksa ma liigitaks täitsa supertoitude kategooriasse. Üks tervislik lõuna või õhtusöök näeb välja selline: rohumaaveise steik kartuli, riisi, tatra või köögiviljadega. Õhtusöögi võid ka näiteks nii lahendada, et ostad poest suure paki ribisid, sööd palju süda lustib ja pärast võid veel soovi korral tervislikest rasvhapetest pakatavaid pistaatsiapähkleid peale näksida. Lihtne ja tervislik.
Järgmist kaalulangetamise soovitust sa suure tõenäosusega ilmselt kuulnud ei ole – Söö vähem puuvilju! Puuviljad sisaldavad küll vitamiine, mineraalaineid ning kiudaineid, kuid kaalulangetamise kohapealt sisaldavad nad liialt suhkrut. Sa saad suhkruid niikuinii igalt poolt. Enamus toiduainetesse on suhkrut peidetud, isegi nendesse, kuhu on paki peale kirjutatud öko või tervisetoode. Loe alati pakendi tagaküljel olevat toitumisalast teavet ja veendu oma silmaga, et sinna liigselt suhkrut ei oleks lisatud. Muidu saad suure tõenäosusega petta ja ei saa aru, miks kehakaal aina tõusutrendi näitab. 5g lisatud suhkrut tähendab maakeeli 1 kuhjaga teelusikatäis suhkrut. Kaalualandamise juures on problemaatiline ka puuviljamahlade tarbimine. Näiteks, kui sa arvad, et värskelt pressitud apelsinimahla tarbimine on sinu tervisele kasulik, siis eksid sõbrake – see on sama kasulik kui coca-cola joomine. Nendes mahlades puuduvad puuviljades leiduvad kiudained, mis tähendab, et suhkur imendub vereringesse kiiremini, põhjustades veresuhkru taseme äkilist tõusu. Kui ka sinu ülejäänud toidulaud on süsivesikuterikas, siis ei pea enam väga kaua ootama, kui märku hakkavad endast andma pidev väsimus, kõrge kolesteroolitase, eeldiabeet ja muud tervisehädad. Samuti on näiteks vähirakkude peamiseks toiduks suhkur. See toitumisalane soovitus: söö rohkelt puu- ja köögivilju on osaliselt vale. Õigem oleks, et söö rohkelt köögivilju ja natuke ka puuvilju. Köögivilju võid tõepoolest süüa nii palju kui sisse mahub. Osta koju peakapsas, lõika see viiludeks ja söö seda nii tihti ja nii palju kui jaksad. Paprikat söö ka – see on c-vitamiini pomm ja c-vitamiin aitab haigusi eemale hoida.
Toitumise kohapealt annan veel viimaseks soovituseks tarbida mõningaid toidulisandeid. Öeldakse küll, et tervisliku toitumise juures ei ole tarvis toidulisandeid kasutada. Siiski on mul mõned soovitused, mida ma ise tarbin ja soovitan ka kõigile teistele. Esimene toidulisand, mida võiks iga inimene aasta läbi võtta on D-vitamiin. Seda vitamiini teame me kõik ja pikemalt pole vaja siinkohal peatuda. See on vajalik sinu lihastele, luudele, närvisüsteemile, immuunsüsteemile ja üleüldisele tervisele. Minu soovitus on päevas tarbida minimaalselt 4000 IU-d. Suurepärane oleks, kui tarbid D-vitamiini preparaati, millesse on lisatud sisse ka K2 vitamiin. Sellega tagad parema imendumise. Kui sul on juba D-vitamiini puudus, siis tarbi paar kuud 10 000 IU-d päevas ja lase oma näidud uuesti üle vaadata. Teine toidulisand, mida igapäevaselt tarbida on Oomega-3 rasvhapped. Kui sulle helistab keegi malbe häälega naisterahvas ja pakub toidulisandit, kus on sees kõik Oomega-3,6 ja 9, siis keeldu viisakalt. Oomega 6-te ja 9-t saame me niikuinii erinevatest toiduainetest liialt palju. Tänapäeva toidulaua probleemiks on just Oomega-3 rasvhappe ja Oomega-6 rasvhappe ebaühtlane vahekord. Oomega-3 taseme tõstmine oma organismis võib tuua märgatavaid positiivseid muutusi sinu üldises tervises. Siinkohal keelan ka kõigil ära taimeõlidega toiduvalmistamise või margariini tarbimise, sest need on reaalsed mürgid ja ei sobi inimestele. Organism saab üleliia Oomega 6 rasvhappeid, samuti tekitab see organismis põletikulisi seisundeid ja häirib hormoonide tööd. Selle asemel kasuta tumedas klaaspudelis olevat extra virgin oliiviõli ja taluvõid. Kolmas toidulisand, mida soovitan lisaks tarbida on magneesium. Eriti veel kui tegeled treeningutega, sul on raske füüsiline töö või sul on probleeme magama jäämisega. Uneprobleemide korral tarbi oraalselt või pihusta magneesiumi preparaati endale jalgadele umbes 30 minutit enne magama minekut. Kui unega on kõik hästi, siis tekita endale harjumus mis tahes ajal päeva jooksul magneesiumi tarbida. Magneesiumil on mitusada olulist funktsiooni sinu organismis, nii et ära alahinda magneesiumi vajalikkust! Muideks ilma magneesiumita ei saa ka D-vitamiin organismis imenduda.
Nüüd, kui oled oma senises toitumises muudatused sisse viinud on aeg trenni teha. Järgnev soovitus kõlab kindlasti vastuoluliselt, kuid ma seletan, kui loogiline see tegelikult on. Kui soovid kaalu kaotada, siis ära käi jooksmas, ega jaluta pikki vahemaid! Kui see on sinu elustiil ja sa väga naudid neid tegevusi, siis palun väga, aga kui sa teed seda vaid selleks, et kaalu kaotada ning see on sinu jaoks kohustus, siis lõpeta, sa ei pea sellega endale lisastressi tekitama, on ka paremaid mooduseid. Selle asemel liitu mõne rühmatreeninguga, hakka jõusaalis käima või tee kodus jõutreeningut. Treeningud ei pea üldse pikalt kestma. Piisab kasvõi 30-40 min päevas ja 3-4 korda nädalas. Märksõnaks siinkohal on “jõutreening”. Jõutreening suurendab lihasmassi, mis omakorda kiirendab ainevahetust isegi puhkeolekus, aidates rohkem kaloreid põletada. Elu läheb oluliselt lihtsamaks, kui sul on suurem lihasmass – kalorid põlevad iseenesest. NB. Sa ei pea olema kulturist, piisab juba natukesest muutusest sinu kehakompositsioonis! Kui sa käid jooksmas või kõnnid pikki vahemaid, siis paraneb sul kardiovaskulaarne vastupidavus, mis on ka väga oluline. Jõutreening on aga see, mis aitab sul päriselt ning oluliselt efektiivsemalt kaalu kaotada. Kui sa oled mees või võimsa ülakehaga naine, siis võta endale näiteks eesmärgiks teha iga päev 50 kätekõverdust. Naisterahvale või proportsioonist väljas olevate jalgadega meestele soovitan teha iga päev 50 kükki. Väike lisakohustus, aga see võib olla suure mõjuga.
Ära alahinda und ja muuda oma senine mõtteviis: “magamine on nõrkadele” ümber mõtteviisiks: “magamine teeb tugevaks”. Üksnes kvaliteetne ööuni aitab sul parandada päeva jooksul kahjustunud rakke. Magamisest ja une tähtsusest on palju räägitud ja kui sul esineb uneprobleeme või sooviksid selle kohta põhjalikumalt teada, siis soovitan lugeda raamatut: Miks me magame? Une ja unenägude vägi, autor Matthew Walker.
Viimaseks tegevuseks soovitan sul kaardistada kõik oma stressi allikad ning nendega ükshaaval tegeleda. Pikaajaline stress ja sealt edasi arenev depressioon põhjustab teadupärast enamikel inimestest ülekaalu. Liigne stress suurendab tihtipeale kiirtoidu ja muu ebatervisliku tarbimist ja vähendab füüsilist aktiivsust. Sellises seisundis on sul lihtsalt suva mida sa sööd ja liikuda ei viitsi ammuilma. Sa oled teadlik oma ebatervislikest valikutest ja tead ka üsna hästi, mida tegelikult tegema peaks, aga vaimu jõudu selleks ei ole. Samuti põhjustab stress stressihormooni ehk kortisooli taseme tõusu, mis aeglustab ainevahetust ja soodustab rasva ladestumist. Muideks, isegi siis, kui sa järgid kõiki tervisliku toitumise reegleid, aga oled ise tugevas stressis või depressioonis ei hakka su kaal suure tõenäosusega langema. Su organism on ellujäämisrežiimil ja hoiab kõigest kahe käega kinni, eriti kehal olevast rasvast. Nii, et enne kaalulangetamist tuleb paratamatult stressi allikatega tegeleda. Muidugi mõjub paljudele inimestele stress ka vastupidiselt, igasugune toidu isu kaob ära ning kehakaal langeb mühinal. Oh seda õnne, kehakaal langeb nagu muuseas. See on aga siililegi selge, et see ei ole tervislik kaalulangetamine ning sellist metoodikat me siin ei propageeri.
Toonitan lõpetuseks veel üle, et kõik need soovitused on minu nägemus, kuidas tervislikult kaalus alla võtta ja samaaegselt ka aastaid tervena elada. Kui mõni soovitus riivab sinu senist maailmavaadet, siis on väga teretulnud ka igasugune tagasiside. Ühtset tõde ei ole olemas ja eks iga inimene valib enda jaoks parima võimaliku tee. Kes aga plaanib, minu soovitustel põhinevat teed minna, siis esimese asjana tee endale lubadus uuel aastal tervislikumat elustiili järgima hakata, teiseks hakka oma senises elustiilis muutusi sisse viima ja kolmandaks ole järjepidev.
Olgu aasta 2024 suurte muutuste aeg! Lisan siia lõppu veel ühe magusa pommi, mis on kindlasti suureks abiks sinu teekonnale saavutamaks tervislikum elustiil:
- Vali endale atomlifestyle kodulehelt välja sobilik programm: https://atomlifestyle.ee/programmid/
- Lisa kassas kupong: uusalgus2024 – SEE ANNAB SULLE LAUSA -80% ALLAHINDLUSE
Tervislikku 2024 aastat!
Tervisliku elustiili edendaja
Indrek Saar