D-vitamiin – Päikesevitamiin, mis hoiab meid tervena #27

D-vitamiin – Päikesevitamiin, mis hoiab meid tervena, MCT, Vitamin D, D-vitamiin, Omega 3, Atom Lifestyle, atomlifestyle.ee

D-vitamiin, tuntud ka kui päikesevitamiin, on üks olulisemaid vitamiine, mida meie keha vajab tervise säilitamiseks ja tugevdamiseks. See rasvlahustuv vitamiin mängib keskset rolli luude tervises, immuunsüsteemi funktsioonis ning paljudes teistes kehaprotsessides. Selles blogipostituses uurime D-vitamiini põhjalikumalt – selle allikaid, funktsiooni meie kehas, soovitatavaid päevaseid koguseid ning võimalikke puudulikkuse tagajärgi.

 

D-vitamiini allikad

Päikesevalgus on üks olulisemaid D-vitamiini allikaid, sest keha suudab seda sünteesida ultraviolettkiirguse (UV) abil. Päikesekiirgusele avatud nahk toodab D-vitamiini, mida keha seejärel kasutab. Siiski on mitmeid tegureid, mis võivad D-vitamiini sünteesi päikesevalgusest mõjutada, nagu aastaaeg, kellaaeg, pilvisus, geograafiline asukoht ja naha pigmentatsioon. Näiteks talvel on põhjapoolkeral saadaval UV-kiirgus minimaalne, mis vähendab D-vitamiini tootmise võimalusi.

 

Kuigi D-vitamiini sisaldus toidus on üldiselt madal, on siiski mõned toiduallikad, mis seda sisaldavad. Rasvased kalad nagu lõhe, forell, tuunikala ja makrell on suurepärased D-vitamiini allikad. Lisaks leidub D-vitamiini ka kalajahu, munakollase ja piimatoodetes nagu juust, või ja kohupiim.

 

Kuna D-vitamiini sisaldus toidus on madal ja päikesevalgusest saadav vitamiin võib olla ebapiisav, on toidulisandid sageli hea viis selle vitamiini vajaduse täiendamiseks. Toidulisandeid on saadaval erinevates vormides, nagu kapslid, tabletid ja tilgad.

 

D-vitamiini on võimalik ka osta Atom Lifestyle veebipoest!

 

D-vitamiinil on meie kehas mitmeid olulisi funktsioone. Toome välja 8 peamist:

 1. Luude tervis: D-vitamiin aitab organismil kaltsiumi imenduda, mis on hädavajalik tugevate ja tervete luude jaoks. D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada luude hõrenemist, mis võib viia osteoporoosi ja luude murdumiseni.
 2. Immuunsüsteemi tugevdamine: D-vitamiinil on oluline roll immuunsüsteemi reguleerimisel ja tugevdamisel. Uuringud on näidanud, et D-vitamiin aitab vähendada viirusinfektsioonide, nagu gripi, riski.
 3. Vähiriski vähendamine: Mõned teaduslikud uuringud on leidnud, et D-vitamiin võib aidata vähendada teatud tüüpi vähkide, sealhulgas rinna-, eesnäärme- ja käärsoolevähi riski.
 4. Südame-veresoonkonna tervis: D-vitamiini on seostatud ka südame-veresoonkonna tervise parandamisega, aidates vähendada südameataki, insuldi ja kõrge vererõhu riski.
 5. Vaimse tervise toetamine: D-vitamiinil on oluline roll vaimse tervise säilitamisel ja parandamisel. Uuringud on näidanud, et D-vitamiini puudulikkus võib olla seotud depressiooni, ärevuse ja kognitiivsete häiretega, nagu Alzheimeri tõbi. Piisava D-vitamiini taseme säilitamine võib aidata vähendada vaimse tervise probleemide riski ja parandada elukvaliteeti.
 6. Lihaste funktsioon ja jõudlus: D-vitamiinil on oluline roll lihaste tervises, kuna see aitab reguleerida kaltsiumi ja fosfori taset lihastes. D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada lihasnõrkust, valulikkust ja väsimust. Piisav D-vitamiini tarbimine aitab säilitada lihasmassi ja -jõudu, eriti vanemas eas, vähendades seeläbi kukkumiste ja vigastuste riski.
 7. Insuliinitundlikkuse ja suhkruhaiguse riski vähendamine: D-vitamiinil on roll insuliini sekretsiooni ja tundlikkuse reguleerimisel, mis on oluline glükoositaseme stabiilsuse tagamiseks. Mitmed uuringud on näidanud, et D-vitamiini puudulikkus võib suurendada 2. tüüpi diabeedi riski ja halvendada glükoositaluvust. Piisava D-vitamiini tarbimine aitab parandada insuliinitundlikkust ja vähendada diabeedi riski.
 8. Raseduse tervise ja loote arengu toetamine: D-vitamiinil on oluline roll raseduse ajal, kuna see aitab reguleerida kaltsiumi ja fosfori ainevahetust nii emal kui ka lootel. D-vitamiini puudulikkus raseduse ajal võib suurendada rasedusega seotud terviseriskide, nagu gestatsiooniline diabeet, preeklampsia ja enneaegne sünnitus. Lisaks võib see mõjutada loote luustiku arengut ja suurendada lapse tuleviku luude tervise probleemide riski. Seetõttu on rasedatele oluline tagada piisav D-vitamiini tarbimine.

 

D-vitamiini soovitatavad päevased kogused sõltuvad vanusest, soost, rasedusest ja imetamisest. Siin on mõned üldised juhised eri vanuserühmadele:

 • Imikud (0–12 kuud): 400 rahvusvahelist ühikut (IU) päevas
 • Lapsed ja teismelised (1–18 aastat): 600 IU päevas
 • Täiskasvanud (19–70 aastat): 600–800 IU päevas
 • Eakad (üle 70 aasta): 800 IU päevas
 • Rasedad ja imetavad naised: 600–800 IU päevas

 

Kuna üldised soovitused kipuvad tihtipeale liiga madalaks jääma, siis toome välja kahe tuntud eksperdi arvamused sellel teemal. Siis on võimalik igal ühel oma järeldused teha:

 

Mark Hyman ja Dr. Eric Berg on tuntud toitumis- ja terviseeksperdid, kelle soovitused võivad erineda üldistest juhistest. Mõlemad eksperdid on rõhutanud, et paljudel inimestel võib olla kasulik tarbida rohkem D-vitamiini kui üldistes juhistes soovitatud, et tagada optimaalne tervis ja heaolu. Mark Hyman on soovitanud, et täiskasvanud võiksid tarbida kuni 2000–5000 IU D-vitamiini päevas, sõltuvalt nende individuaalsetest vajadustest ja tervislikust seisundist. Ta soovitab alustada madalamast annusest ja vajadusel suurendada annust järk-järgult, kontrollides samal ajal vere D-vitamiini taset. Dr. Eric Berg on samuti rõhutanud D-vitamiini tähtsust tervisele ja soovitanud sageli kõrgemaid annuseid kui üldised juhised. Ta on märkinud, et täiskasvanutele võib olla kasulik tarbida 10 000 IU D-vitamiini päevas lühikestel perioodidel, kui neil on D-vitamiini puudus või kui nad elavad piirkondades, kus päikesevalgusest saadav D-vitamiin on piiratud.

 

D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Toome välja 8 peamist:

 1. Luude probleemid: D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada luude tervisega seotud probleeme, nagu luude pehmenemine ja osteoporoos. Luude pehmenemine, mida nimetatakse rahhiidiks lastel ja osteomalatsiaks täiskasvanutel, on tingitud kaltsiumi imendumise vähenemisest, mis omakorda põhjustab luude pehmenemist ja deformatsiooni. Teisalt võib D-vitamiini puudus põhjustada luude mineraaltiheduse langust, suurendades luumurdude ja osteoporoosi riski.
 2. Südame-veresoonkonna haigused: D-vitamiini puudulikkus on seostatud kõrgenenud südame-veresoonkonna haiguste riskiga, sealhulgas südameinfarkt, insult ja kõrge vererõhk. See võib olla tingitud D-vitamiini rollist põletiku ja vererõhu reguleerimisel.
 3. 2. tüüpi diabeet: D-vitamiini puudulikkus võib mõjutada insuliini sekretsiooni ja tundlikkust, mis võib suurendada 2. tüüpi diabeedi riski ja halvendada glükoositaluvust.
 4. Autoimmuunhaigused: D-vitamiini puudulikkus on seostatud mitmete autoimmuunhaigustega, nagu reumatoidartriit, hulgiskleroos ja luupus. D-vitamiin mängib rolli immuunsüsteemi regulatsioonis ja selle puudulikkus võib põhjustada immuunsüsteemi ülereageerimist, mis kahjustab keha kudesid.
 5. Astma: Mõned uuringud on leidnud, et D-vitamiini puudulikkus võib olla seotud astma süvenemisega, eriti lastel. D-vitamiin aitab reguleerida immuunsüsteemi ja põletikku, mis võivad mõjutada astma raskust.
 6. Psoriaas: D-vitamiini puudulikkus on seostatud psoriaasi raskuse suurenemisega, mis on krooniline nahahaigus, mida iseloomustab punased, sügelevad ja soomuselised laigud. D-vitamiin aitab reguleerida naha rakkude kasvu ja põletikku, mis võivad mõjutada psoriaasi sümptomeid.
 7. Periodontiit: D-vitamiini puudulikkus on seostatud suurenenud periodontiidi riskiga, mis on igemete põletik ja infektsioon, põhjustades hammaste kaotust. D-vitamiin aitab reguleerida immuunsüsteemi ja põletikku, mis võivad mõjutada igemete tervist.
 8. Väsimus: D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada kroonilist väsimust ja energiapuudust. D-vitamiini roll on seotud mitmete keha funktsioonidega, sealhulgas energia metabolismiga.

 

Kokkuvõtteks on D-vitamiin ülioluline toitaine, mis toetab mitmeid keha funktsioone, sealhulgas luude tervist, immuunsüsteemi, vähiriski vähendamist, südame-veresoonkonna tervist, vaimset tervist ja palju muud. D-vitamiini peamised allikad on päikesevalgus, toidud nagu rasvased kalad, munakollane ja piimatooted ning toidulisandid. Soovitatavad päevased kogused varieeruvad sõltuvalt vanusest, soost ja rasedusest, kuid mõned eksperdid soovitavad sageli kõrgemaid annuseid optimaalse tervise tagamiseks.

 

D-vitamiini puudulikkus võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, nagu luude hõrenemine, südame-veresoonkonna haigused, 2. tüüpi diabeet, autoimmuunhaigused, astma, psoriaas, periodontiit ja väsimus. Seetõttu on oluline jälgida oma D-vitamiini taset ja tarbida piisavalt seda olulist vitamiini.

 

Kui sulle meeldis see blogipostitus, siis palun jaga oma mõtteid ka kommentaarides. Oleme huvitatud sinu kogemustest ja soovitustest seoses D-vitamiiniga. Kuidas sina tagad piisava D-vitamiini tarbimise? Millised on sinu kogemused D-vitamiini puudulikkuse ja selle mõjuga sinu tervisele? Ootame tagasisidet ja arutelu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemisega
0

SINU ELU PARIM VORM ALGAB SIIT!

Liitu meie uudiskirjaga