Istumine tapab: kuidas vähendada istumisest tulenevaid ohte? #24

istumine tapab, istumise oht, tervis, aktiivne eluviis, ergonoomika, töökeskkond, treening, kehahoiak, venitamine, töö ja vaba aja tasakaal, Atom Lifestyle, atomlifestyle.ee

Kas teadsid, et istumine tapab? Tänapäeva ühiskonnas veedame üha enam aega istudes, olgu siis tööl, koolis või vabal ajal. See on aga tervisele kahjulik ning võib viia erinevate terviseprobleemideni.

 

Esiteks on oluline teada, miks istumine tapab. Pikad istumisperioodid võivad põhjustada terviseprobleeme, nagu südame-veresoonkonna haigused, diabeet, ülekaalulisus, depressioon ja lühem eluiga. See on seotud meie keha füsioloogiliste protsessidega, mis vajavad regulaarset liikumist ja tegevust.

 

Üks teaduslik uuring, mis avaldati ajakirjas Annals of Internal Medicine, uuris istumise mõju tervisele veelgi sügavamalt. Uuringus analüüsiti andmeid rohkem kui 8000 täiskasvanu kohta, kes olid erinevas vanuses, soost ja elustiiliga. Uuringu eesmärk oli välja selgitada, kuidas pikaajaline istumine mõjutab terviseriske ja kuidas neid riske saab maandada.

 

Uuringu tulemused näitasid, et inimesed, kes veetsid suurema osa oma ajast istudes (üle 12 tunni päevas), olid märkimisväärselt suurema terviseriskiga kui need, kes istusid vähem. Nende hulka kuulusid suurenenud risk südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi ja vähkkasvajate tekkeks. Samuti leiti, et pikaajaline istumine oli seotud suurenenud suremusriskiga, sõltumata inimese füüsilisest aktiivsusest.

 

Huvitav leid uuringust oli see, et regulaarne treening ei suutnud täielikult kompenseerida istumise kahjulikke mõjusid tervisele. Siiski leiti, et need, kes treenisid rohkem kui 150 minutit nädalas mõõduka intensiivsusega või 75 minutit nädalas kõrge intensiivsusega, suutsid vähendada istumisest tingitud terviseriske märkimisväärselt.

 

Õpilased, kes veedavad suurema osa oma päevast koolis istudes, võivad samuti kogeda istumise negatiivseid mõjusid nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele. Seetõttu on oluline ka õpilastele pakkuda võimalusi istumise vähendamiseks ning aktiivsemaks muutumiseks.

 

Esiteks võiksid koolid kaaluda vaheldusrikkamate õppevormide kasutamist, mis ei keskendu üksnes klassiruumis istumisele. Grupitööd, praktilised tegevused, õuesõpe ja interaktiivsed õppemeetodid võivad julgustada õpilasi liikuma ja pakkuda neile vaheldust tavapärasele istumisele.

 

Teiseks on oluline luua võimalusi aktiivseteks vahetundideks. Koolides võiks olla piisavalt ruumi ja atraktiivseid alasid, kus õpilased saaksid vabal ajal liikuda, mängida ja lõõgastuda. See aitab neil taastada energiat, vähendada stressi ja parandada keskendumisvõimet.

 

Üks huvitav aspekt istumise kohta, on selle mõju meie kognitiivsetele funktsioonidele. Uuringud on näidanud, et pikaajaline istumine võib mõjutada aju verevoolu, mis omakorda võib vähendada hapniku ja toitainete transportimist ajus. See võib põhjustada kognitiivsete funktsioonide langust, nagu keskendumisvõime, mälu ja probleemide lahendamise oskus. Lisaks sellele on istumist seostatud stressi ja ärevuse suurenemisega. Istudes pikki tunde, eriti kontoritöö puhul, võib keha jääda pingeolukorda, mis võib suurendada stressihormoonide taset. See omakorda võib põhjustada ärevust ja halvendada meie vaimset heaolu.

 

Istumise mõju seedimisele on üks valdkond, mis võib esmapilgul tunduda üllatav, kuid on siiski oluline arutada. Pikaajaline istumine võib mõjutada seedesüsteemi toimimist, mis omakorda võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme ja ebamugavusi.

 

Esiteks võib pikaajaline istumine aeglustada seedimist, kuna liikumatus vähendab vereringet ja kehakaalu ümberjaotumist. Selle tulemusena võib toidu liikumine seedetraktis aeglustuda, mis võib põhjustada kõhukinnisust, puhitust ja gaase. Istumise ajal võib keha ka gravitatsiooni tõttu vähem efektiivselt toitu seedida, eriti kui istutakse painutatud asendis, mis surub seedeorganeid kokku.

 

Teiseks võib istumine põhjustada gastroösofageaalse reflukshaiguse (GERD) sümptomite süvenemist. See tingimus ilmneb siis, kui mao sisu voolab tagasi söögitorusse, põhjustades kõrvetisi ja muid ebameeldivaid sümptomeid. Istumise ajal võib rõhk kõhul suureneda, eriti kui istutakse painutatud asendis, mis võib soodustada tagasivoolu teket.

 

Lisaks võib pikaajaline istumine mõjutada söögiisu ja toidu tarbimist. Kuna istumine kulutab vähem energiat kui seismine või liikumine, võib keha vajada vähem kaloreid. Kuid istumise ajal võib stress ja igavus põhjustada ülesöömist või ebatervislike toitude eelistamist, mis võib omakorda mõjutada seedimist ja põhjustada kehakaalu tõusu.

 

Siin on mõned näpunäited, kuidas vähendada istumisest tulenevaid ohte, hoida end terve ja elujõulisena ning elada täisväärtuslikku elu:

  • Vaheldusrikas töökeskkond: Üks viis istumisest tulenevate ohtude vähendamiseks on luua vaheldusrikas töökeskkond. See võib hõlmata reguleeritava kõrgusega töölaua kasutamist, mis võimaldab töötada nii istudes kui ka seistes. Püsti töötamine parandab vereringet, ainevahetust ning aitab vältida lihaspingeid ja -valusid.
  • Lühikesed pausid ja jalutuskäigud: Tööpäeva jooksul tuleks teha regulaarseid pause, et anda kehale võimalus liikuda ja puhata. Jalutuskäigud lõunapausi ajal või töölt koju minnes aitavad vähendada istumisest tulenevaid negatiivseid mõjusid ning parandavad üldist tervist.
  • Treening ja liikumine: Regulaarne treening on üks parimaid viise istumisest tingitud terviseprobleemide ennetamiseks. Treening aitab tugevdada lihaseid, parandada vereringet, vähendada stressi ja suurendada energiat. Leidke endale sobiv treening, olgu see siis jooksmine, ujumine, rattasõit, jooga või mõni muu spordiala.
  • Ergonoomika ja õige kehahoiak: Õige kehahoiaku säilitamine istudes on oluline istumisest tulenevate terviseprobleemide vältimiseks. Ergonoomiline töökeskkond, mis hõlmab kvaliteetset tooli, õiget laua kõrgust ja arvuti paigutust, aitab hoida keha õiges asendis. Siinkohal on oluline meeles pidada, et õlgade ja käte asend peaks olema loomulik, selg sirge ja jalad täielikult maapinnal.
  • Tööpäeva jooksul venitamine: Venitamine on veel üks viis istumisest tulenevate ohtude vähendamiseks. Tööpäeva jooksul tehke mõned venituspausid, et aidata lõdvestada lihaseid ja parandada kehahoiakut. Venitusharjutused aitavad vähendada lihaspingeid, parandada liikuvust ja vältida istumisest tingitud terviseprobleeme.
  • Istumise alternatiivid: Tööpäeva jooksul proovige leida istumise alternatiive. Näiteks võite töötada mõnda aega seistes, kõndida telefonikõnede ajal või teha koosolekuid jalutuskäikudena. Kasutades istumise asemel teisi tegevusi, aitate vähendada istumisest tulenevaid ohte.
  • Töö ja vaba aja tasakaal: Töö ja vaba aja tasakaal on istumise vähendamisel oluline. Pärast tööd leidke aega lõõgastumiseks, perega veedetud ajaks ja hobideks, mis aitavad teil aktiivselt puhata. See mitte ainult ei aita vähendada istumisest tingitud terviseprobleeme, vaid ka parandab teie üldist heaolu ja õnnetunnet.

 

Kokkuvõte:

Istumine tapab, kuid õnneks on olemas võimalusi istumisest tulenevate ohtude vähendamiseks. Oluline on teadvustada istumise kahjulikku mõju tervisele ja teha teadlikke valikuid, et vältida istumisega seotud probleeme. Tervislikud harjumused, nagu regulaarne treening, ergonoomika, töökeskkonna kohandamine, pauside tegemine ja aktiivne eluviis, aitavad meil kaitsta end istumisest tingitud terviseriskide eest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemisega
0

SINU ELU PARIM VORM ALGAB SIIT!

Liitu meie uudiskirjaga