See mõttetera ei tohiks olla kellegile võõras, et teekond tuhande kilomeetri kaugusele algab esimesest sammust. Kuidas aga see tegelikkuses töötab, eriti kui me räägime tervisest, heaolust ja enesearengust?
Hiljuti lugesin Darren Hardy raamatut “Liitvõimendus”, mis andis mulle sügava arusaama väikeste, järjepidevate sammude jõust. Kuigi idee tundub lihtne, on selle taga peidus võimas psühholoogiline ja praktiline mõte, mida igaüks meist saab oma igapäevaelus kasutada.
Mõtle hetkeks oma suurimatele eesmärkidele. Võib-olla soovid kaotada 10 kg, joosta maratoni või saavutada rahu ja selgust igapäevaelus. Nende eesmärkideni jõudmine võib tunduda tohutult suur ja hirmutav. Samuti ei tule tulemused üleöö. Siit tulevadki mängu väikesed sammud.
Miks väikesed sammud töötavad?
Väikesed sammud on hõlpsasti saavutatavad. Kui mõelda, et peaksid jooksma ilma treenimata juba järgmine nädal maratoni, siis see on peaaegu et võimatu tegevus. Kuid kui mõelda, et peaksid iga päev, kuu aega järjest lihtsalt 10 minutit jooksma, siis see tundub palju teostatavam. See kuu 10 minutit, järgmine kuu 20 jne. Kuni lõpuks oled valmis ka maratoni jooksma. Nagu näed, see kõik nõuab järjepidevust, mis lõpuks peale teatud aja möödumist viib suurte saavutusteni.
Kuna väikesed sammud on lihtsamini teostatavad, on suurem tõenäosus, et sa nendega ka jätkad. Alustades näiteks jõusaalitreeningutega 5 korda nädalas ja 2 tundi päevas põled sa üsna kiiresti läbi. Selline lähenemine ei ole kuigi mõistlik. Alusta pigem 2 korda nädalas ja 1 tund päevas. Nagu Hardy oma raamatus kirjutab, on edukuse võtmeks järjepidevus. See on nagu liitintress: alguses ei pruugi sa palju näha, kuid aja jooksul kasvab ja võimendub mõju.
Iga kord, kui teed väikese sammu ja näed, et oled edukas, kasvab sinu enesekindlus. See innustab sind jätkama ja võtma ette suuremaid väljakutseid.
Näiteid väikestest sammudest
Kui soovid parandada oma toitumisharjumusi, on seal palju lihtsaid viise, kuidas alustada. Üks suurepärane võimalus on keskenduda ühele harjumusele korraga. Näiteks võid alustada igapäevase suhkrurikka magustoidu asendamisest puuviljaga. Mitte ainult ei paku puuviljad magusat maitset, vaid nad on ka täis vitamiine, mineraale ja kiudaineid. Kui oled selle harjumuse omaks võtnud, proovi juua rohkem vett ja vähendada karastusjookide tarbimist. Või vali iga päev üks roheline köögivili, mida lisada oma toidule.
Aktiivsuse suurendamiseks ei ole vaja kohe spordiklubiga liituda või maratoniks treenida. Alusta lihtsast: võta eesmärgiks jalutada iga päev 10 minutit. See võib tunduda vähe, kuid need 10 minutit mitte ainult ei suurenda sinu füüsilist aktiivsust, vaid annavad ka vaimset lõõgastust ja aitavad vähendada stressi. Kui tunned, et oled valmis suuremaks väljakutseks, pikenda oma jalutuskäike, jookse või tee kodus keharaskusega treeningut.
Vaimse tervise parandamiseks ei pea sa olema meditatsiooni ekspert. Leia lihtsalt iga päev 5 minutit mediteerimiseks või sügavaks hingamiseks. Need tegevused aitavad sul end maandada ja keskenduda. Lisaks meditatsioonile võid proovida ka päeviku pidamist, kuhu iga päev kirjutad üles, mille eest oled tänulik, või mida oled õppinud.
Kõige olulisem on meeles pidada, et väikeste sammude eesmärk on vähendada vastupanu ja teha muutusi lihtsamaks. Vali tegevus, mis on nii väike, et sa ei leiaks vabandust seda mitte teha. Ja kui oled ühe väikese sammu edukalt ellu viinud, lisa veel üks! Nii kujunevad aja jooksul harjumused, mis viivad sind suuremate eesmärkideni.
Kokkuvõtteks
Võib tunduda, et väikesed sammud ei vii kaugele. Kuid nagu raamat “Liitvõimendus” tõestab, on just need sammud, mis aja jooksul annavad suurimad tulemused. Ära lase suurtel eesmärkidel end hirmutada. Alusta täna, tee väike samm ja näe, kuidas need kuhjuvad ja viivad sind sinu suurimate unistuste täitumiseni.