Migreen – sõna, millele paljud meist ei soovi mõelda, kuid mis kahjuks mõjutab miljoneid inimesi üle kogu maailma. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on migreen üks kõige levinumaid närvisüsteemi haigusi, mõjutades hinnanguliselt 10-20% maailma elanikkonnast. Selle mõju ulatub kaugemale kui lihtsalt peavalu. Migreen võib põhjustada tugevat iiveldust, valgustundlikkust, helitundlikkust ja mõnel juhul isegi lühiajalist nägemiskaotust.
Migreeni rünnakud võivad kesta mõnest tunnist kuni kolme päevani, oluliselt mõjutades inimese töövõimet, suhteid ja üldist elukvaliteeti. Migreeni põhjuste osas on teadlased veel lõplikke järeldusi tegemas, kuid on tõestatud, et geneetiline eelsoodumus ja keskkonnategurid mängivad olulist rolli.
See blogipostitus keskendub migreeni leevendamisele läbi tervisliku elustiili. Kuigi migreeni ei saa täielikult “ravida”, on mitmeid strateegiaid, mis aitavad vähendada rünnakute sagedust ja raskust. Mõned neist strateegiatest on lihtsad elustiili muutused, mida saab teha iga päev.
Mis on migreen?
Migreen on neuroloogiline haigus, mida iseloomustab tugevate, tihti ühepoolselt lokaalsete peavalude episoodiline esinemine. Need peavalud kestavad tavaliselt neli kuni 72 tundi ning on sageli kombineeritud iivelduse, oksendamise ning valguse ja heli suhtes tundlikkuse suurenemisega.
Väärib märkimist, et migreen pole lihtsalt tavaline peavalu. Sellel on oma iseloomulikud tunnused ja sümptomid, mis eristavad seda teistest peavalude tüüpidest. Migreeni peavalud on tavaliselt väga tugevad, sageli kirjeldatakse neid kui pulseerivaid või tuikavaid. Peavalud paiknevad tavaliselt ühel pea poolel, kuigi need võivad mõjutada mõlemat poolt.
Mõnedel inimestel võib enne migreenihoogu tekkida niinimetatud aura – rida neuroloogilisi sümptomeid, mis tekivad tavaliselt 20–60 minutit enne peavalu. Aura võib hõlmata nägemishäireid (nt välgatused, mustad laigud), kõnehäireid, nõrkustunnet või tuimust ühes kehapooles või mõnes kehaosas.
Kuigi migreeni põhjused ja mehhanismid on teadusele veel täielikult selgitamata, on teada, et see mõjutab inimese närvisüsteemi, veresooni ja keemilisi protsesse ajus.
Tervisliku elustiili elementide kasutamine migreeni leevendamisel
Elustiili mõjud migreenile on keerulised ja individuaalsed. Iga inimene on erinev ning seega võivad ka vallandajad – ehk tegurid, mis migreenihoogu esile kutsuvad – varieeruda oluliselt. Teatud elustiili harjumused võivad migreenihooge esile kutsuda või nende raskust suurendada, samas kui teised võivad aidata neid ennetada või leevendada.
Tervislik toitumine
Migreeni vallandajad on erinevatel inimestel erinevad, kuid mõnedel toiduainetel on teadaolevalt migreeni vallandav toime. Nende hulka kuuluvad näiteks alkohol (eriti punane vein), kofeiin, šokolaad, tsitrusviljad, töödeldud toiduained, ja teatud juustud. Ebaregulaarne toitumine või toidukordade vahelejätmine võib samuti migreeni esile kutsuda. Proovige hoiduda potentsiaalsetest vallandajatest ja püüdke süüa regulaarselt, et hoida veresuhkru taset stabiilsena. Mõned inimesed on leidnud abi migreeni päeviku pidamisest, et tuvastada isiklikke toiduga seotud vallandajaid.
Füüsiline aktiivsus
Ehkki äärmuslik või harjumatu füüsiline koormus võib mõnel juhul migreeni vallandada, on regulaarne mõõdukas treening osutunud efektiivseks viisiks migreeni sageduse ja raskuse vähendamiseks. Kõige olulisem on valida tegevus, mis sulle meeldib ja mida saad teha regulaarselt. Võib-olla on see kõndimine, ujumine, jooga või rattasõit – peaasi, et see on mõõduka intensiivsusega ja sobib sinu füüsilisele vormile.
Stressi juhtimine
Stress on üks suurimaid migreeni vallandajaid. Kuid stressi juhtimise tehnikad, nagu lõõgastusharjutused, hingamistehnikad, jooga, meditatsioon, tai chi või lihtsalt mõne rahuliku hobi nautimine, võivad aidata vähendada stressi mõju. Samuti võivad abiks olla regulaarne füüsiline aktiivsus ja piisav uni.
Piisav uni
Une puudumine või liigne uni võivad mõlemad migreeni vallandada, seega on oluline leida endale sobiv uni. Püüa magada 7–9 tundi ööpäevas ja püüa hoida magamamineku ja ärkamise aeg võimalikult regulaarne, ka nädalavahetustel. Hea unehügieen – nagu magamistoa pimedaks muutmine, elektrooniliste seadmete vältimine enne magamaminekut ja mugava voodi ja padja kasutamine – võib samuti aidata parandada une kvaliteeti.
Kokkuvõte
Migreenihooge võivad esile kutsuda mitmesugused tegurid, alates stressist ja unepuudusest kuni teatud toitude ja jookideni. Selles postituses oleme keskendunud sellele, kuidas tervislik elustiil võib aidata migreeni leevendada.
Tõstsime esile neli elustiili valdkonda, mis võivad migreeni mõjutada: toitumine, füüsiline aktiivsus, stressi juhtimine ja uni. Tervislik toitumine, mille juures vältida potentsiaalseid migreeni vallandavaid toite, võib aidata vähendada migreenihoogude sagedust ja raskust. Regulaarne mõõdukas füüsiline aktiivsus võib aidata leevendada migreeni sümptomeid. Stressi juhtimise tehnikad, nagu lõõgastusharjutused ja meditatsioon, võivad aidata vähendada stressi, mis on üks suurimaid migreeni vallandajaid. Lõpuks, hea une hügieen ja piisav uni võivad aidata vähendada migreeni esinemissagedust.
Nende strateegiate eesmärk ei ole mitte ainult migreenihoogude sageduse ja raskuse vähendamine, vaid ka üldise elukvaliteedi parandamine. Kõik inimesed on erinevad ja seega võivad ka migreeni vallandajad ja nende leevendamise viisid varieeruda. Kuula oma keha, proovi erinevaid strateegiaid ja leia see, mis sulle kõige paremini sobib.
Soovime sulle edu oma teekonnal parema tervise ja migreenivaba elu poole. Ära karda meile jagada ka oma kogemusi ja avastusi. Sinu lugu võib olla inspiratsiooniks ja abiks teistele, kes võitlevad migreeniga. Pea meeles, et sa ei ole üksi ja et on olemas strateegiaid migreeni leevendamiseks.
Lõpetuseks soovime sulle tutvustada Atom Lifestyle’i erinevaid programme, mida leiate aadressil: https://atomlifestyle.ee/programmid/
Need spetsiaalselt kujundatud programmid keskenduvad tervisliku elustiili edendamisele ja on suurepäraseks ressursiks neile, kes soovivad oma tervist terviklikult parandada. Me usume kindlalt, et tervisliku elustiili omaksvõtmine aitab vähendada ka migreenihoogude sagedust ja raskust. Tutvu programmidega ja leia endale sobiv viis migreeni paremaks kontrollimiseks ja üldise elukvaliteedi parandamiseks.