AJAGA PIIRATUD SÖÖMINE #8

Sissejuhatus

Ajaga piiratud söömine (time-restricted eating) on suurepärane moodus oma tervis uuele tasemele viia. Kõige levinum söömistsükkel on 16/8, ehk siis 16 tundi ei söö midagi, tarbid ainult kalorivabasid vedelikke ja 8-tunnise akna sees toimub söömine. Soovitav on süüa 2-3 konkreetset toidukorda ja vahepeal mitte näksida. Erinevalt vahelduvast paastust, mis hõlmab ka kalorite piiramist, võimaldab ajaga piiratud söömine inimesel süüa nii palju, kui ta soovib. See muidugi ei tähenda, et nüüd oleme avastanud nii-öelda püha graali ja meil on võimalus nii palju rämpstoitu näost sisse ajada, kui vähegi magu kannatab. Nii lilleline olukord siiski ei ole ja lisaks ajaga piiratud söömisele on kindlasti mõistlik valida toiduks kvaliteetseid ja toitainete rikkaid toiduaineid, nagu näiteks: muna, avokaado, liha, köögiviljad, pähklid jm.

 

Ajaga piiratud söömise peamised tervisega seotud eelised:

  • Tõuseb kasvuhormooni tase, uuringute kohaselt võib tõusta isegi 5-kordselt. See soodustab rasva kadu ja lihaste suurenemist.
  • Mitte söömise perioodil algatatakse nn rakkude parandamise protsess. See hõlmab ka autofaagiat, mis aitab säilitada tasakaalu sünteesi ja lagunemise ning sellele järgneva rakuliste toodete ringlussevõtu vahel. Selle abil nälgiv rakk paigutab ümber toitaineid tarbetutest protsessidest olulisematele protsessidele.
  • Ajaga piiratud söömine võib aidata kaotada kaalu ja kõhurasva, ilma et peaks teadlikult kaloreid piirama.
  • Mitte söömise perioodil võib insuliinitundlikkus paraneda ja insuliini tase langeda. See soodustab keha rasva vähenemist. Ajaga piiratud söömine võib vähendada insuliini resistentsust, alandades veresuhkru taset 3–6% ja tühja kõhu insuliini taset 20–31%, mis peaks kaitsma II tüüpi diabeedi eest.
  • Mõned uuringud näitavad põletiku markerite vähenemist, mis on paljude krooniliste haiguste võtmetegur.
  • Ajaga piiratud söömine võib vähendada „halva” LDL-kolesterooli, vere triglütseriide, põletikulisi markereid, veresuhkru ja insuliiniresistentsust – kõiki südamehaiguste riskifaktoreid.
  • Ajaga piiratud söömine suurendab aju hormooni BDNF-i (võtmemolekul, mis osaleb õppimise ja mäluga seotud plastilistes muutustes) ja võib soodustada uute närvirakkude kasvu. Samuti võib see kaitsta Alzheimeri tõve eest.

 

Kes peaksid olema ettevaatlikud ajaga piiratud söömise juures?

Ajaga piiratud söömine ei pruugi olla sobilik kõigile. Kui oled alakaaluline või sul on varem esinenud söömishäireid, ei tohiks alguses võib-olla nii pikalt mitte söömata olla, ilma et oleksid eelnevalt konsulteerinud tervishoiutöötajaga. Samuti ei ole kõige mõistlikum ajaga piiratud söömist teha siis, kui oled rase või toidad last rinnaga.

 

Kuidas alustada ajaga piiratud söömisega?

Kirjeldan lühidalt, kuidas näeb välja minu ajaga piiratud söömise päevaplaan:

1) Hommikul esimese asjana joon rohkelt vett (2-3 klaasitäit), kuhu lisan sisse sidrunit, himaalaja soola ja cayanne pipart – Selle retsepti nimi on “Hommiku detox”. See hea nipp on esindatud ka Atom lifestyle poolt koostatud PROGRAMMIDES

2) Seejärel, umbes ühe tunni möödudes joon kruusi musta kohvi, kuhu lisan sisse MCT õli.

3) Esimene toidukord on kella 10-11 vahel. Toiduks valin proteiini ja kasulikke rasvhappeid sisaldavad toiduained. Hommikul soovitan vältida süsivesikuid (puder, võileivad, puuviljad jm).

4) Teine toidukord on kella 12-15 vahel. Toiduks valin samuti proteiini ja kasulikke rasvhappeid sisaldavad toiduained ja seekord võtan juurde ka süsivesikuid sisaldavad toiduained (riis, kartul, tatar, puuviljad jm.). Väldin teravilju sisaldavaid toiduaineid. Miks teraviljatooted inimese organismile head ei ole on juba pikem teema.

5) Kolmas toidukord on kella 18-19 vahel. Söön sarnaselt nagu lõunal.

 

Nende kolme toidukorraga saab minu kõht täis ja rohkem süüa ei ole tarvis. Peale seda algab periood – umbes 15-16 tundi, kus ma midagi ei söö, joon vaid vett, kuhu soovitan kindlasti aeg-ajalt sisse lisada pisut himaalaja soola. See aitab organismil kätte saada vajalikud mineraalained ja on abiks öösel toimuvatele organismi puhastusprotsessidele.

 

Kohandage seda enda päevaplaaniga ja ma garanteerin, et tunnete üsna pea märgatavat erinevust võrreldes varasemaga. Kellel on kaaluprobleemid, siis tegemist on ühe kõige lihtsama ja tervislikuma kaalukaotus meetodiga. Samuti tõuseb energiatase, kehas olevad põletikud hakkavad vähenema, silmad hakkavad särama ja palju muud.

 

Atom Lifestyle on oma kodulehel koostanud kaks väga tõhusat muutumisprogrammi: 360 Programm ning 360 Active Programm. Ajaga piiratud söömine on üks programmis olevatest ülesannetest. Kui soovid oma elustiilis tervislikku muutust sisse viia, siis tutvu kindlasti  programmidega lähemalt SIIN.

 

Atom Lifestyle on sinu abiliseks teekonnal, mille sihtpunkt on leida üles parim versiooni iseendast.

ILUSAT PÄEVA!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka ostlemisega
0

SINU ELU PARIM VORM ALGAB SIIT!

Liitu meie uudiskirjaga