Sissejuhatus
Alaseljavalu on nii Eestis, kui ka mujal maailmas üks levinumaid tervisemuresid. Seljavalu on üks kõige sagedasem põhjus, miks inimesed töölt haiguslehele jäävad. Seljavalu tekkel võib olla mitmeid põhjuseid ja tihtipeale võib tunduda, et kõik ravimeetodid on juba ära proovitud ja mitte miski ei aita. Imevahendit ei ole paraku olemas, mis 100% tervisemurest võitu saab, aga suure tõenäosusega annab endal palju ära teha. Üks võimalikest vahenditest alaseljavalu korral on selja venitus pea alaspidi. Üksi sellest ei piisa, kuna inimene on tervik ja tervise probleem võib peituda hoopis mujal. Kindlasti tuleb üle vaadata ka oma liikumisharjumused, toitumine ja magamine.
Miks selg valutab?
Põhjuseid selja valuks on mitmeid, alustades ebatervislikust elustiilist ja lõpetades sundasenditest tekkinud pingetega seljas. Üks seljavalu põhjustest võib tuleneda ka kaltsiumi puudusest. Kaltsiumi puudusel kehas, hakkab keha esmalt kaltsiumi ammutama puusadest ja seljast. Seljavalu võib tekkida ka vähesest vee tarbimisest, seega tuleks üle vaadata oma tarbitavad vee kogused päeva jooksul. Atom Lifestyle soovitab kohe hommikul esimese asjana juua klaasitäis vett koos sidruniga. Suitsetamine vähendab samuti kehas olevate mineraalainete sisaldust. Kuna kaltsium on mineraalaine, siis selle kogus väheneb samuti. Avastades, et teil võib kaltsiumi puudus olla, siis ei tasuks rutata kohe kaltsiumitablettide järele, kuna mõnede uuringute järgi võib kaltsiumi tablettide tarbimine suurendada südamehaiguste riski lausa 30% võrra.
Seljavenituspink
Seljavenituspink võib aidata ära hoida ja leevendada selja-, kaela-, õla- ja põlvevalu ning liigeste kulumist.
Süsteemi liikuva seljatoega konstruktsioon muudab kehakaalu tõmbejõuks, mis venitab lülisammast ja liigeseid. Selline venitus vabastab diskid ja liigesed liigsest koormusest ja laseb neil vabalt funktsioneerida. Pea alaspidi rippudes olev gravitatsioon vähendab survet spinaalnärvidele ning lõdvestab lülisammast ümbritsevaid lihaseid, mille tulemuseks võib olla seljavaevuste vähenemine.
Selja venitus lõõgastab ja venitab lihaseid peast jalgadeni ning venitus on eriti kasulik trapets, lai ning ka sügavamal paiknevatele lihastele, mis töötavad paralleelselt selgrooga. Lõõgastudes ning välja venitades neid lihaseid, edendatakse õige lülisamba järjestus, pikenemine ning sirgenemine. See vabastab lülide vahelisi kettaid (diske) vähendades valusid ning tehes paremaks nende varustamise toitainete ja vedelikega. Selle protsessi ajal edendatakse lülide vaheliste ketaste taastumist.
Mis probleemide korral võib abi saada?
Seljavenituspingil võib abi saada järgmiste terviseprobleemide korral:
- liigeste jäikus ja liigeste põletik
- hüppeliigese liikuvusprobleemid
- põlveliigese liikuvusprobleemid
- puusaliigese liikuvusprobleemid
- närvijuure pitsumine
- kaelavalu
- õlavöötme pinged
- alaselja valud
- vaagnavöötme piirkonna surved
- lihasspasmid
Vastunäidustused
Seljavenituspingi protseduure ei ole soovitatav teostada kohe pärast sööki, kui on palavik, külmetus või tugev pea- või kõrvavalu.
Konsulteeri KINDLASTI arstiga enne, kui teil on kahtlusi oma terviseseisundi osas või kui teil on mõni järgmistest haigustest või seisunditest:
- silma võrkkesta põletik
- kõrge vererõhk
- kopsu tegevuse häired
- arütmia / südame rütmihäired
- hiljutine ajurabandus
- südame- ja vereringehäired, mille vastu saad ravi
- lülisamba trauma või vigastus
- osteoporoos
- hiljutised paranemata luumurrud
- kunstlikud puusaliigesed
- keskkõrvapõletik
- hiljutine operatsioon
- kõhu- või kubemesong
- äärmine ülekaalulisus
- pea-allapoole asendite kartus
Pärast venituspingi kasutamist
- Lülidevaheliste ketaste kudede kahjustuse tõenäosuse välistamiseks tuleb pärast protseduuri lõppu tõusta venituspingilt ettevaatlikult ja sujuvalt.
- Umbes tunni aja jooksul pärast protseduuri ei ole soovitatav teha järske ning suure amplituudiga keha- ja pea liigutusi ega kanda raskusi.
Lõpu märkmed
Selja venitus seljavenituspingil on kindlasti üks võimalikest variantidest oma seljavalu vähendamisel. Teinekord on selg lihtsalt kuidagi ebamugavas asendis ja 10-minutiline pea alaspidi rippumine on kõik, mida vaja, et seljavalu taanduks. Seljavenituspinki on hea kombineerida ka näiteks koos massaažiga ja kinesioteipimisega.
Kui sul tekib seljavenituse kohta täiendavaid küsimusi või sooviksid nõu pidada, siis anna sellest meile julgelt teada!
Üks kommentaar
Seda tahaks proovida enne, kui ära kolin! Pane mulle aeg 🙂